Policjanci uczcili pomordowanych w Katyniu - Aktualności - KPP w Nowym Dworze Mazowieckim

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci uczcili pomordowanych w Katyniu

Data publikacji 16.04.2018

Wczoraj na skwerze księcia Stanisława Poniatowskiego w Nowym Dworze Mazowieckim odbyły się obchody 78. Rocznicy zbrodni katyńskiej. Podczas uroczystości został zasadzony „Dąb pamięci” poświęcony kapitanowi Jerzemu Osterowi. Całość przedsięwzięcia zorganizował Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, Władze Samorządowe oraz 2. Mazowiecki Pułk Saperów. W uroczystości uczestniczyli również policjanci naszej komendy na czele z Komendantem Powiatowym mł. insp. Markiem Chodakowskim.

Katyń jest dla Polaków symbolem zbrodniczej polityki systemu sowieckiego wobec narodu polskiego. „Zbrodnia katyńska” jest pojęciem umownym, odniesionym do jednego z miejsc kaźni polskiej elity przywódczej w latach II wojny światowej

W jednym z takich miejsc, wiosną 1940 roku, został zamordowany w wieku 31 lat kpt. Jerzy Oster. Pamięć o zamordowanym żołnierzu, jak i o wszystkich, którzy zginęli w Katyniu, została uczczona wczoraj podczas uroczystości na skwerze księcia Stanisława Poniatowskiego w Nowym Dworze Mazowieckim.

W tej podniosłej chwili brali udział przedstawiciele Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miasta w Nowym Dworze Mazowieckim, Wojska Polskiego, Straży Miejskiej, nowodworskiej policji oraz lokalnej społeczność. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w intencji poległych, następnie odbył się program artystyczny w wykonaniu uczniów nowodworskiego Zespołu Szkół nr 2, którzy przybliżyli sylwetkę kpt. Jerzego Ostera. Na koniec został posadzony "Dąb Pamięci". 

"Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie."(Jan Paweł II).

sk

  • Policjanci uczcili pomordowanych w Katyniu
  • Policjanci uczcili pomordowanych w Katyniu
  • Policjanci uczcili pomordowanych w Katyniu