Uwaga na niebezpieczne zabawy na lodzie - Aktualności - KPP w Nowym Dworze Mazowieckim

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na niebezpieczne zabawy na lodzie

Data publikacji 06.12.2018

Zbliżająca się wielkimi krokami zima, to czas zabaw na lodzie i śniegu. Niestety nie każde miejsce jest bezpieczne. Zbiorniki otwarte pokryte lodem nie są najbezpieczniejszym miejscem na zabawy. Policjanci radzą co robić, aby uniknąć czyhającego na lodzie zagrożenia.

Dzieci spragnione zabawy często wybiegają na świeże powietrze, w tym także na lód pokrywający zbiorniki wodne. Niskie temperatury sprawiają, że pokrywa lodowa staje się coraz grubsza. Kiedy temperatura wzrośnie pokrywa lodu szybko może się zmniejszyć.

Nowodworscy policjanci przypominają, że najbezpieczniejsza zabawa będzie na lodowiskach i ślizgawkach nadzorowanych przez dorosłych. Jeżeli mimo wszystko chcemy wykorzystać zamarznięte zbiorniki wodne, pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

  • Pamiętajmy, przed rozpoczęciem zabawy na lodzie, osoby dorosłe powinny sprawdzić pokrywę lodu na zbiornikach - lód powinien mieć co najmniej 10 cm grubości, temperatura powietrza powinna być ujemna. Najbezpieczniej będzie, gdy dzieci będą się bawić na lodzie pod opieką dorosłych.

 

  • Należy unikać zbiorników wodnych, gdzie są przeręble. Jeżeli po wejściu na lód usłyszymy trzeszczenie należy natychmiast wrócić na brzeg. Należy przestrzec dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Także pokrywa lodowa przysypana śniegiem jest bardzo niebezpieczna, ponieważ pod warstwą śniegu nie widać przerębli. Jeszcze jedna ważna uwaga, która dotyczy zarówno dorosłych jak i dzieci, będąc na lodzie nie należy trzymać rąk w kieszeniach, gdy zdarzy się, że wpadniemy do wody łatwiej będzie wydostać się na powierzchnię.

 

  • Pamiętajmy o szczególnie niebezpiecznych miejscach, gdzie lód jest najcieńszy, przy brzegach, ujściach rzek i kanałów przy mostach, ujęciach wody i w pobliżu elektrociepłowni. W tych miejscach pod żadnym pozorem nie należy wchodzić na lód.

 

UWAGA - jeśli pod kimś załamie się lód należy:


• Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.

 

• Starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.

 

• Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.

• Jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji ( nr 112) lub straży pożarnej.

• Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niej szok termiczny.

• W miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia. Osobę poszkodowaną powinien także zbadać lekarz.

sk