"Katyń... ocalić od zapomnienia" - Aktualności - KPP w Nowym Dworze Mazowieckim

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

"Katyń... ocalić od zapomnienia"

Data publikacji 10.04.2019

Pod takim hasłem, na nowodworskim skwerze księcia Stanisława Poniatowskiego, odbyły się obchody 79. Rocznicy zbrodni katyńskiej. Podczas uroczystości zostały posadzone „Dęby pamięci” poświęcone porucznikowi saperów Mieczysławowi Zagórskiemu, pułkownikowi Stanisławowi Widackiemu oraz 23 absolwentom Korpusu Kadetów nr 2 w Modlinie. Całość przedsięwzięcia zorganizował Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, Władze Samorządowe oraz 2. Mazowiecki Pułk Saperów. W uroczystości uczestniczyli również policjanci naszej komendy na czele z Komendantem Powiatowym mł. insp. Markiem Chodakowskim.

Katyń jest dla Polaków symbolem zbrodniczej polityki systemu sowieckiego wobec narodu polskiego. „Zbrodnia katyńska” jest pojęciem umownym, odniesionym do jednego z miejsc kaźni polskiej elity przywódczej w latach II wojny światowej

W jednym z takich miejsc, wiosną 1940 roku, został zamordowany w wieku 29 lat porucznik saperów Mieczysław Zagórski, pułkownik Stanisław Widacki oraz 23 absolwentów Korpusu Kadetów nr 2 w Modlinie. Pamięć o zamordowanych w Katyniu, została uczczona podczas uroczystości na skwerze księcia Stanisława Poniatowskiego w Nowym Dworze Mazowieckim.

W tej podniosłej chwili brali udział przedstawiciele Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miasta w Nowym Dworze Mazowieckim, Wojska Polskiego, Straży Miejskiej, nowodworskiej policji oraz lokalnej społeczność. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w intencji poległych, następnie odbył się program artystyczny w wykonaniu uczniów nowodworskiego Zespołu Szkół nr 2. Na koniec zostały posadzone "Dęby Pamięci". 

"Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie."(Jan Paweł II).

  • "Katyń... ocalić od zapomnienia"
  • "Katyń... ocalić od zapomnienia"
  • "Katyń... ocalić od zapomnienia"
  • "Katyń... ocalić od zapomnienia"
  • "Katyń... ocalić od zapomnienia"
  • "Katyń... ocalić od zapomnienia"