Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wystawa poświęcona patronowi Komendy Stołecznej Policji

Data publikacji 12.04.2019

Od dziś do 16 kwietnia w Nowodworskim Ośrodku Kultury (ul. Paderewskiego 1A) można obejrzeć wystawę poświęconą patronowi Komendy Stołecznej Policji podinspektorowi Policji Państwowej Marianowi Stefanowi Kozielewskiemu. Ekspozycja jest jednym z elementów obchodów 100-lecia powstania Policji Państwowej. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu do oglądania wystawy w godzinach otwarcia obiektu.

Patron Komendy Stołecznej Policji podinspektor P.P. Marian Stefan Kozielewski był żołnierzem Legionów Polskich. W dniu 28 lipca 1919 roku wstąpił do Policji Państwowej.  Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej w 1920r., w latach 1919-1926 organizator struktur i jednostek Policji Państwowej m.in. w Kozienicach, Włoszczowej, Opatowie i Będzinie, komendant powiatowy P.P. w Nowogródku i Będzinie, komendant wojewódzki we Lwowie, a w latach 1934-1939 Komendant Policji Państwowej miasta stołecznego Warszawy.

Podisp. P.P. Marian Stefan Kozielewski  został organizatorem i pierwszym Komendantem Głównym Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa i Straży Samorządowych – formacji policyjnych podległych Delegaturze Rządu na Kraj.

W czasie wojny wspólnie ze swoim najmłodszym bratem Janem (znanym jako Jan Karski, kurier Podziemia) razem opracowywali materiały dotyczące sytuacji w okupowanej Polsce. Za działalność konspiracyjną został aresztowany przez gestapo i spędził rok w obozie w Oświęcimiu. Podinsp. Kozielewski to także uczestnik Powstania Warszawskiego. W czasie służby dla Niepodległej był czterokrotnie ranny. Został uhonorowany odznaczeniami: Krzyżem Walecznych ( trzykrotnie), Medalem Pamiątkowym za Wojnę, Medalem Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości, Krzyżem Niepodległości, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Zasługi za Dzielność, Orderem Odrodzenia Polski V klasy, Orderem Leopolda II (w Belgii), Orderem Olafa II ( w Norwegii).

sk