Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ferie zimowe 2013

Data publikacji 25.01.2013

Właściwie już dziś zaczynają się ferie, podczas których wiele osób wybierze aktywny wypoczynek, spędzając wolny czas na świeżym powietrzu. Okres zimowych ferii, to również czas dalekich podróży, co wiąże się z wzmożonym ruchem autobusów i samochodów, które będą przewozić dzieci na zimowiska. Jak co roku nad bezpieczeństwem najmłodszych wypoczywających w naszym województwie czuwać będą policjanci.

Aby ferie minęły bezpiecznie przede wszystkim sami musimy zadbać o własne bezpieczeństwo. Apelujemy do dzieci i młodzieży o rozwagę, a do rodziców i opiekunów zwracamy się z prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi, na to co robią ich pociechy w czasie wolnym.

Gdy wysyłamy dziecko na zimowisko – skorzystajmy z KONTROLI AUTOKARU.
Wzorem lat ubiegłych funkcjonariusze ruchu drogowego będą sprawdzać stan techniczny autokarów przewożących dzieci i młodzież do miejsc wypoczynku zimowego. Sprawdzą między innymi: limit dopuszczalnego czasu jazdy, trzeźwość kierującego i sprawność techniczną pojazdu. Dodatkowe patrole „drogówki” czuwać będą nad bezpieczeństwem podróżnych na stołecznych i powiatowych drogach.
Podobnie, jak w minionych latach czas zimowego odpoczynku od nauki sprzyja wyjazdom. Obecnie, niemal każdy wyjazd na wycieczkę czy zimowiska jest poprzedzony kontrolą autokaru przez policjantów ruchu drogowego. Niezmienne pozostaje wcześniejsze pisemne lub telefoniczne (nr tel. 22-60-44-237) poinformowanie policjantów z Nowego Dworu Mazowieckiego o planowanej wycieczce, a co za tym idzie kontroli pojazdu.

Upewnijmy się, że przygotowaliśmy samochód do podróży.
Przed wyjazdem sprawdźmy stan techniczny samochodu. Wizyta w stacji diagnostycznej nie zajmie dużo czasu, a naprawienie ewentualnych drobnych usterek pozwoli bezpiecznie dojechać do miejsca wypoczynku. Zaplanujmy trasę przejazdu z uwzględnieniem przerw na odpoczynek, sprawdźmy aktualne informacje o remontach i budowach na wyznaczonej trasie.
Koniecznie sprawdźmy ważność ubezpieczenia OC, wymagane wyposażenie oraz stan koła zapasowego, dopasujmy fotelik do sylwetki dziecka. Jeśli znajdziemy na to wszystko czas, unikniemy w podróży przykrych niespodzianek. Przed wyjazdem w trasę dobrze wypocznijmy.
Nie wszystkie dzieci jednak wyjadą z miasta. Część pozostanie w miejscu zamieszkania. Z pewnością wiele z nich skorzysta z lodowisk, torów saneczkowych czy innych form zorganizowanego wypoczynku. Niestety będą też być może tacy, którzy nie bacząc na swoje bezpieczeństwo będą wchodzić na zamarznięte rzeki i jeziora. O tym, jak może zakończyć się takie brawurowe zachowanie, nikogo nie trzeba przekonywać.

Rozmawiajmy z naszą pociechą, dziecko świadome to dziecko bezpieczne!
Uczulmy dziecko na zagrożenie związane z osobami nowopoznanymi, które mogą okazać się niebezpieczne (pedofil).
Ostrzeżmy dziecko o niebezpieczeństwie, jakie niosą za sobą narkotyki, papierosy, alkohol, pamiętając, że ferie sprzyjają pierwszym kontaktom z nimi.
Przypomnijmy dzieciom o tym, że nie wolno ryzykować zjeżdżania z górek i pagórków położonych w pobliżu dróg czy rzek i jezior.
Nie bądźmy lekkomyślni, nie organizujmy kuligu polegającego na doczepianiu sanek do samochodu lub traktora.
Zadbajmy o to, by dziecko nosiło elementy odblaskowe.
Przypomnijmy dziecku podstawowe zasady drogowe obowiązujące podczas przechodzenia przez jezdnię czy poruszania się wzdłuż ruchliwej drogi.
Wytłumaczmy dzieciom, jakie niebezpieczeństwa czyhają na dzieci bawiące się w okolicy ulicy, zamarzniętym jeziorze, rzece.

Rady dla najmłodszych:
Do zjeżdżania i ślizgania wybieraj tylko miejsca do tego przeznaczone, usytuowane z dala od ulicy, stawów i rzek.
Nie doczepiaj sanek do samochodu.
Nie rzucaj śnieżkami w przejeżdżające pojazdy, to może skończyć się tragicznie.
Dobierz właściwy i bezpieczny sprzęt do uprawiania sportów zimowych.
Zachowaj zasady bezpieczeństwa podczas saneczkowania (zjeżdżaj nogami do przodu i nie zajeżdżaj innym drogi).
Nigdy nie ślizgaj się po zamarzniętej rzece, jeziorze - nie wiesz jak gruba jest warstwa lodu.
Nie wbiegaj na lód, który już się pod kimś załamał.
Gdyby lód zaczął pękać, połóż się na nim, w celu rozłożenia ciężaru ciała.
W przypadku, gdy lód się załamie:
- nie wpadaj w panikę
- nie wykonuj zbędnych ruchów,
- działaj szybko i zdecydowanie,
- złap się krawędzi lodu, wykonuj nogami ruchy pływackie do czasu, aż ciało przyjmie pozycję poziomą,
- staraj się wypełznąć na lód,
- trzymaj się mocno podanego lub rzuconego sprzętu.
Zawsze informuj rodziców i opiekunów o trasie dojścia i powrotu z miejsca spędzania wolnego czasu.
Pamiętaj, że dzięki elementom odblaskowym będziesz lepiej widoczny dla uczestników ruchu drogowego i bardziej bezpieczniejszy.

W RAZIE NIESZCZĘŚCIA SZUKAJ POMOCY POD NUMERAMI TELEFONÓW ALARMOWYCH:

997 - Policja
998 - Państwowa Straż Pożarna
999 - Pogotowie Ratunkowe
112 - nr alarmowy z telefonu komórkowego

KSP/sk

Powrót na górę strony