Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rowerzysta - uczestnik ruchu drogowego

Data publikacji 27.05.2009

Nowodworscy policjanci przypominają, że rowerzyści są także pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Wiąże się to z prawami, ale także zobowiązaniami. Zarówno kierujący samochodami, jak i kierowcy jednośladów muszą przestrzegać przepisów, aby nie dochodziło do wypadków. W przeciwnym razie zawsze ucierpi rowerzysta, tak jak wczoraj w Nowym Dworze.

Do zdarzenia doszło wczoraj, przed 18:00 w Nowym Dworze Mazowieckim na ul. Gen Thomme. Wówczas to, jak ustalili policjanci, rowerzysta jechał od ul. Kopernika. W pewnym momencie skręcił w lewo, pomimo podwójnej linii ciągłej na jezdni i zajechał drogę nadjeżdżającemu od ul. Żołnierzy Września kierowcy citroena. W efekcie samochód uderzył w tylnie koło rowerzysty, prawym narożnikiem. 17-latkowi udzielono pomocy ambulatoryjnej. Policjanci z Nowego Dworu Mazowieckiego wyjaśniają szczegóły zdarzenia.

Przypominamy, że każdy rowerzysta jest uczestnikiem ruchu drogowego i obowiązują go przepisy dotyczące korzystania z dróg. Musi je przestrzegać, aby nie ulec wypadkowi czy nie spowodować kolizji. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że pokrzywdzonym w zderzeniu z samochodem zawsze będzie rowerzysta. Dbając o bezpieczeństwo kierowców jednośladów przypominamy, że zgodnie z art. 33 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym ( z późniejszymi zmianami):
1. Kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub z drogi dla rowerów i pieszych. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
1a. W razie braku drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z pobocza, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 5, a jeżeli nie jest to możliwe - z jezdni.
2. Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
3. Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:
1. jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu;
2. jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;
3. czepiania się pojazdów.
4. Na przejeździe dla rowerzystów, kierującemu rowerem zabrania się:
1. wjeżdżania bezpośrednio przed jadący pojazd;
2. zwalniania lub zatrzymywania się bez uzasadnionej przyczyny.
5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jednośladowym jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
1. opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem lub
2. szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów.
6. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
7. Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych w przepisach art. 11 ust. 1-3, jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10.
ij

Powrót na górę strony