Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Muchomor sromotnikowy-śmiertelna trucizna

Data publikacji 21.09.2017

Sezon grzybowy rozpoczął się na dobre. W lasach naszego powiatu grzybiarze zbierają już piękne okazy. Nowodworska policja przestrzega jednak, aby być bardzo uważnym. Nieznajomość grzybów może zakończyć się tragicznie. Niektóre grzyby kapeluszowe, mimo pięknego wyglądu, są trujące. Zawierają toksyczne substancje w ilościach szkodliwych dla ludzi. Zanim wybierzemy się na grzybobranie, zapoznajmy się z opisem najbardziej trujących grzybów, które są podobne do tych jadalnych. Uwaga! Łatwo je pomylić!

Muchomor sromotnikowy z wyglądu piękny grzyb, którym możemy zatruć się śmiertelnie. Bardzo często można go pomylić z pieczarką, gąską żółtą, gołąbkiem zielonawym czy kanią czubajką. Jego kapelusz jest w kolorze białozielonkawym lub szarozielonym. Na brzegach zazwyczaj jest nieco jaśniejszy, czasem żółtawy. Kształt kapelusza jest dzwonkowaty, niekiedy bardziej płaski. Trzon jest biały, z odcieniem żółtawozielonkawym. Na trzonie grzyba widać pierścień. Nasada trzonu jest bulwiasta i otoczona wysoką, odstającą pochwą. Miąższ grzyba jest biały i po przełamaniu nie zmienia koloru. Jeśli dotkniemy językiem miąższu grzyba, ma on łagodny smak i słodkawy, mdły zapach. Jego blaszki u młodych grzybów są białe, później zmieniają odcień na żółtawozielonkawy. Grzyb rośnie zazwyczaj pojedynczo lub w małych grupach w okolicy dębów, buków, brzóz czy sosen.

Zatrucia: Zawiera amatoksyny (amanityna - najgroźniejsza, amanina, amanullina) i fallotoksyny (falloidyna, falloina, fallizyna, fallicydyna). Bardzo silnie trujący. Powoduje nieodwracalne uszkodzenia wątroby, do śmierci doprowadza nawet niewielka dawka. Trucizna grzyba jest odporna na gotowanie i wysoką temperaturę.

sk

Powrót na górę strony